Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Děsí vás HIV a AIDS?

29.duben 2021
Děsí vás HIV a AIDS?

Při nechráněném sexu se můžete nakazit různými pohlavními nemocemi. Tím největším strašákem je ale asi HIV. Berete ho v potaz, nebo doufáte, že vás se to nikdy týkat nebude?

"Jsem HIV pozitivní," šokoval svět v listopadu 2015 známý hollywoodský herec Charlie Sheen. Známý sukničkář tak opět zamířil hledáček na chorobu, před kterou mají sice všichni strach, ale i tak až velmi často riskují, že bude součástí jejich života... až do konce života. Nejčastější formou nákazy totiž bývá právě nechráněný sexuální styk.

První pomoc

HIV a AIDS. Laická veřejnost často tyto dva pojmy nerozlišuje. HIV (Human Immunodeficiency Virus) je virus lidské imunitní nedostatečnosti a stává se původcem samotného onemocnění - syndromu získané imunitní nedostatečnosti - ve zkratce AIDS (Acquired ImmunoDeficiency Syndrome). Tento virus se vyskytuje v krvi, ejakulátu nebo dokonce v mateřském mléce v případě HIV pozitivních žen, které porodily. Jen málokdo ví, že pokud máte podezření, že jste se mohli nakazit, je možnost do 48 hodin po přenosu viru požádat na infekční klinice o tzv. postexpoziční profylaxi. Jde o aplikaci léku, který může zabránit rozvinutí viru. Tato léčba ale není hrazena zdravotní pojišťovnou.

Horší než virus

Pacienti, kteří se infikovali HIV, musí kromě samotné choroby čelit ještě většímu strachu - lidským předsudkům. S těmi se setkává i MUDr. Azzaden Shunnar, který vede Centrum pro léčbu HIV/AIDS pacientů. "Často mi lidi nechtějí podat ruku, když zjistí, v jaké sféře působím. Dokonce i lékaři mívají strach pracovat v této oblasti. Samozřejmě riziko nákazy tu je, ale to je přítomné všude. Navíc se chráníme léky, které nám zajistí téměř stoprocentní ochranu, pokud se aplikují včas. A právě lékař, který s touto infekcí pracuje přímo, dokáže mít toto riziko nejlépe pod kontrolou. V zásadě každý, kdo by se nechtěně nakazil, se do sedmdesáti hodin dokáže ochránit," vysvětluje.

HIV je virus, ale přenáší se jinými způsoby než například koronavirus

Osvěta, která se týká této smrtelné nemoci, je poměrně velká. Pravděpodobně každý z nás ví, že se virus HIV nepřenáší podáním ruky, vzduchem, vodou a ani bodavým hmyzem. Proč v nás tato tři písmenka vzbuzují tak obrovský respekt? "S HIV i s AIDS se spojují výrazná stigmata. Získaly si totiž pověst hrozné nevyléčitelné nemoci. Navíc se o AIDS traduje, že nemocní si "za to můžou sami", takže se spojuje s odporem a štítěním se nemocného," tvrdí psychiatrička Svetlana Žuchová. Pokud jste viděli film Philadelphia s vynikajícím Tomem Hanksem v hlavní roli, víte, o čem mluvíme.

Něco podobného zažil na vlastní kůži i Petr, který se s odstupem, šokem a odporem setkává již osm let. Zatímco jeho nejbližší jeho zdravotní stav přijali okamžitě a bez předsudků, okolí mu dává denně najevo, že je jiný. Kamarádi s ním postupně přerušili kontakty a navíc musel i odejít z práce. "Nikdo mi přímo do očí nic neřekl, ale cítil jsem, že nejsem vítaný. Kolegové se mi vyhýbali, rozpačitě odmítali pozvání na společný oběd. Tak jsem dal výpověď. Myslím, že se ulevilo nejen mně, ale i jim. V nové práci o mém zdravotním stavu nikdo nic netuší a měnit to rozhodně nebudu. Na svojí upřímnost jsem doteď jen doplatil."

Možné přenosy HIV:

  • nechráněný pohlavní styk
  • krevní cestou (prostřednictvím injekčních stříkaček, piercingem, tetováním, akupunkturou,...)
  • z matky na dítě (během těhotenství, porodu nebo kojení)

HIV v Česku

V České republice se výskyt HIV a AIDS sleduje již několik desítek let - již od roku 1985. Větší podíl infikovaných tvoří mužské pohlaví. Česká republika patří mezi země, které mají relativně malý počet nových případů nakažených. V roce 2020 to dělalo zhruba 2 nově nakažené na 100 tisíc obyvatel. V konkrétních číslech od roku 1985 v České republice přibylo 3841 nakažených HIV, 718 lidí s onemocněním AIDS a 329 z nich zemřelo. Za minulý rok 2020 se nakazilo virem HIV 251 lidí, což je o 29 více než za rok 2019. Zatím nejvíce nových evidovaných případů bylo v roce 2016, kdy jich bylo 286. Nejvíce nových případů se většinou vyskytuje u věkové kategorie 30-34 let, případně 35-39 a 40-44.

Zda jste se nakazili HIV zjistíte podle testu z krve

Myslíte, že tento poměrně příznivý stav souvisí s českou mentalitou a konzervativností? Prý tomu můžeme vděčit právě "železné oponě", a tím pádem uzavřeným hranicím. Je to ale možná i něčím jiným. I když je Praha velmi turisticky navštěvovaná, jedná se tak o jediné turisticky atraktivní místo a turisté tu nestráví dlouhou dobu. Tím pádem se zas tolik nešíří z cizích zemí, kde je situace mnohem horší. Mnoho lidí v Čechách tak nepovažuje infekci HIV za reálný problém a neuvědomují si riziko nákazy nebo si ho nepřipouštějí. Často se i stává, že se lidé bojí dozvědět se výsledek, a tak na testy raději ani nepřijdou. To se ale neděje jen u HIV.

Pokud si myslíte, že největší skupinu HIV pozitivních tvoří drogově závislí, mýlíte se. Statistiky ukazují, že největší skupinu tvoří muži, kteří mají sex s muži. Nákaza jinou formou (například drogami) představuje jen dvě procenta a heterosexuální pacienti osm procent. Často se mluví o zvyšování nakažených v souvislosti s migrantskou krizí (například Anglie), máme se obávat i my? Z hlediska infekce HIV nepředstavují migranti pro Českou republiku vážný problém. Jednak proto, že Čechy nejsou pro většinu migrantů jejich cílová nebo vysněná země, ale taktéž proto, že nejde o kapénkovou, ale pohlavně přenosnou infekci. Jde o vědomou lidskou činnost, za jejíž následky jsou zodpovědní oba partneři.

Utajené příznaky

Příznaky, které se mohou objevit zhruba 2-3 týdny po infikování virem HIV, se podobají chřipce - bolest hlavy, svalů, horečka, pocení, případně zvětšení uzlin nebo vyrážky na kůži, které zmizí a opět se objeví. Jde o tzv. akutní infekci. Někteří pacienti ale tyto příznaky nemají, a proto, pokud máte jakékoliv podezření, že jste se tímto virem mohli nakazit, měli byste vyrazit na krevní testy, protože jen díky nim se dozvíte ty nejspolehlivější výsledky. Ty je vhodné absolvovat zhruba po třech měsících od poslední rizikové události.

HIV ani AIDS se nedají vyléčit, ale může se zpomalit nebo zastavit průběh

Prvotní stádium může trvat i šest měsíců. Potom příznaky ustoupí. V průběhu 7 až 11 let se střídá slabší a silnější imunita. Po tomto období může onemocnění přejít do stádia AIDS. V některých zemích je povinnost léčby stanovená zákonem, někde je to na svobodném rozhodnutí pacienta. Většina pacientů ale naštěstí léčení podstoupí. A i když jde o infekci, která se nedá vyléčit, moderní medicína dokáže její průběh zpomalit. Při pravidelném užívání léků nemusí nikdy infekce přerůst v AIDS. Doktor Shannar tvrdí, že do začátku 21. století lékaři nedokázali hladinu viru v krvi udržet na nízkých hodnotách. Teď už jsou evidované dokonce i případy, kdy se lékařům podařilo vrátit stádium AIDS do stádia HIV. Nejdůležitější je ale přijít včas. I když je infekce HIV nevyléčitelná, pacienti s ní dokáží žít pod dohledem lékařů několik desítek let.

Pacient nula

Dlouhé roky si lidstvo myslelo, že zná člověka, který tento smrtelný virus začal šířit. Jmenoval se Gaetan Dugas, pocházel z kanadského Quebecu, pracoval jako stevard a dlouho byl označovaný jako první šiřitel viru HIV. Mezi kolegyněmi letuškami byl velmi oblíbený, on ale upřednostňoval muže. A vzhledem k tomu, že v 70. letech minulého století se k homosexualitě veřejně nepřiznávalo, užíval si potají. V rámci svojí práce procestoval různé země světa, zažíval nespočet milostných dobrodružství až do chvíle, kdy mu lékaři diagnostikovali nový virus. Nebyla to kapavka, ani syfilis, ale HIV. Paniku vyvolalo zjištění, že Dugas, měl za tři roky nechráněný sex s asi 750 partnery stejného pohlaví. Každý z jeho sexuálních partnerů mohl být šiřitelem smrtícího viru. Virus HIV představoval sice nové, ale ne úplně neznámé nebezpečí. Epidemiologové už před Dugasem evidovali pozitivní pacienty v Karibiku, New Yorku nebo San Franciscu. Kde se ale vzal mýtus, že je to právě Dugas, kdo spustil šíření nebezpečného viru?

Nemůže za to nic jiného než lidská chyba. Lékaři v Centru pro kontrolu chorob v Los Angeles evidovali Dugase v archivu pod pořadovým číslem 057 s poznámkou "Patient O". Šlo o písmeno, které označovalo, že pacient žije mimo Kalifornii (Out of California). Ale jak to tak bývá, byl tu jeden novinář, který si písmenko O spletl s 0 (nulou). A tak se z Dugase stal pacient 0. Novinář byl navíc nejen stejné orientace, ale také HIV pozitivní. Snažil se proto najít původce toho všeho zla. Až v současnosti se zjistilo, že Dugas nebyl prvním infikovaným člověkem, byl jen prvním z infikovaných pacientů v USA.

Pravidlo ABC

Vzpomeňte si, kdy jste potkali svého partnera nebo partnerku. Napadlo vás, že by se ho mohl virus HIV týkat? Možná jste poprvé nebo i podruhé použili kondom, ale potom jste dali volný průběh vášni a na ochranu jste jednoduše zapomněli. Stejně tak jako většina z nás. Pokuste se proto vždy u nových partnerů dodržovat pravidlo ABC - abstinence, být si věrní a kondom. Uvědomte si, že riziku infekce se vystavuje úplně každý, a to i mladý člověk, který hledá partnera. HIV rozhodně není součástí pouze homosexuální komunity, jak jste si možná doposud mysleli.

Ať si najdete svého partnera na sex na erotické seznamce, v baru nebo kdekoliv jinde, provozujte pouze sex s kondomem.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.