Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Co je to sexuální terapie? V čem vám sexuální terapeuti mohou pomoci?

19.duben 2019
Co je to sexuální terapie? V čem vám sexuální terapeuti mohou pomoci?

Je normální, že po nějaké době začne náš sexuální život trochu upadat, nic není tak žhavé a vzrušující jako na začátku, ale přeci jen tam trochu té jiskry musí zbýt, abychom mohli být oba spokojení. Ale jestliže ji nemůžete najít, musíte to začít řešit. Nejen v tomto vám může pomoci sexuální terapie.

Kolik znáte lidí, kteří se vám svěřili s tím, že navštívili sexuálního terapeuta nebo že díky sexuální terapii řešili problémy ve svém manželství? Pravděpodobně moc ne. Zaprvé se lidé stydí o tom mluvit, někteří to berou jako své vlastní selhání, a zadruhé jich asi moc nebude, protože Češi jsou poměrně nedůvěřiví a ještě si nezvykli se se svým intimních životem svěřovat cizím lidem a nechat si od nich radit. Navíc nebudeme lhát, že by mluvení o těchto problémech bylo nějak lehké a člověk si je musí nejprve sám připustit. A ačkoliv partner by měl být v takovém případě ta správná osoba, se kterou byste to měli řešit, často je to z mnoha důvodů těžší, než se na první pohled zdálo, a tak je lepší si nechat poradit od odborníka.

Co je to sexuální terapie?

Abyste věděli, o čem přesně bude dnes řeč, musíme vám vysvětlit, co je to sexuální terapie. Sexuální terapie je definována jako „strategie pro zlepšení sexuální funkce a léčby sexuální dysfunkce“. Sexuální dysfunkce v tomto slova smyslu neznamená pouze muže, kteří neudrží erekci, ale i v podstatě všechno nefunkční, co se může v sexuálním vztahu objevit, třeba včetně komunikace. Sexuální terapie se zaměřuje na širokou škálu klinicky popsaných sexuálních chování a obtíží, které vytvářejí smutek, strach, frustraci a zklamání pro lidi, kteří chtějí prozkoumávat a užívat si své sexuality.

Sexuální terapeuti poskytují soustředěnou a osobní pozornost, typicky v prostředí soukromé kanceláře, kde páry - nebo jednotlivci - mohou hovořit o svém sexuálním vztahu a jakýchkoli rozdílech nebo problémech, se kterými se setkávají ve vztahu k fyzické intimitě.

Kdy zvolit sexuální terapii?

Jednotlivci často kontaktují sexuálního terapeuta s velmi specifickým problémem. Mnoha párům se stává, že nejprve dorazí do vztahové poradny a tam jim je doporučena spíše sexuální poradenství. Někdy je pro páry velmi obtížné se rozhodnout, kterou cestu si zvolit, obzvláště v případě, kdy se jeden nebo oba bojí toho, jak bude sexuální terapie probíhat a co by se tam vlastně mohli všechno dozvědět. 

Takovou poradnu byste měli zvolit ve chvíli, kdy se nemůžete s partnerem naprosto upřímně bavit o svém společném sexuálním životě a zároveň pociťujete, že s ním není cokoliv v pořádku. Může vás trápit spousta věcí. U terapeuta se nemusíte stydět, všechno tohle už pravděpodobně někdy slyšel a jedná se o odborníka, kterého jen tak něco nevyvede z míry.

Co na terapii čekat? Co se bude dít?

Možná vás od návštěvy poradny děsí fakt, že netušíte, co vás čeká. Není se čeho bát, nikdo vás nekousne, ale musíte si uvědomit, že když nebudete upřímní, pravděpodobně se vaše problémy nikdy nevyřeší. Proto tam jděte s odhodláním, že svůj problém upřímně popíšete a stejně tak upřímně odpovíte na otázky, na které se bude terapeut ptát. Ten obvykle začíná hodnocením sexuální historie každého člověka. Pak bude zkoumat další zkušenosti v rámci současného vztahu nebo řešit přetrvávající sexuální problémy, jako je předčasná ejakulace nebo ztráta sexuální touhy.

Nemusíte se ve svém vztahu už trápit, navštivte sexuálního terapeuta

Nikdo neví vše

Častý důvod, proč se lidé objeví v sexuální poradně je ten, že o sexu ví velmi málo. Samozřejmě ví, co znamená mít sex, že jde o spojení vagíny a penisu, ale nic moc dalšího neví a nezajímají se. Netuší, že komunikace mezi partnery je nejdůležitějším nástrojem, který mnoho intimních problémů vyřeší za vás (i když komunikovat musíte člověk sám). Netuší, co mohou udělat pro to, aby opět našli vzrušení v jejich pohasínajícím sexuálním životě, jakou polohu zkusit nebo jak partnera motivovat a vzrušit ho. Jiní se nejsou jistí, zda je láska nedílnou součástí sexu. Většina z nich ale vůbec netuší, že jim v sexu něco uniká. Zkrátka netuší, co dělají špatně, a právě proto se tak skvěle hodí pomoc terapeuta.

Proč je důležité se sexuálně vzdělávat?

Láska a sex jdou rozhodně ruku v ruce a také proto lidé často nejprve navštěvují vztahovou poradnu. Ano, lidé sice mají sex i s lidmi, které vůbec neznají, ale obecně si raději lidé radši užijí dobrý nebo skvělý sex s člověkem, kterého milují nebo k němu cítí určitou náklonnost. Díky této chemii romantické lásky je totiž sexuální pouto mnohem větší než přátelství, ale i než náklonnost. Velmi důležité je sexuální vzdělávání, povědomí, pozitivní výchova a znalosti, a to jak pro muže, tak pro ženy. Se sexuální výchovou ale začněte už u dětí, které díky ní mohou své první sexuální zkušenosti zažít s mnohem větím klidem a bez zbytečných chyb, které někdy nesou opravdu neblahé následky. Dítě vstoupí do světa sexuálního života v pozitivním duchu a je větší pravděpodobnost, že to tak v průběhu jeho života bude i nadále.

Je rozdíl mezi sexuální terapií a sexuálním poradenstvím. Při sexuální terapii již řešíte daný problém a sice se také určitě o něco více vzděláte v sexuálním životě, ale není povinnost tohoto terapeuta vás učit základy sexu. Ty se můžete naučit díky sexuálnímu poradenství, které se poskytuje v různých centrech, klinikách sexuálního zdraví, pořádají se školení a semináře, většinou je vedou lékaři nebo sexuologové. Dozvíte se věci, které vás nikdo nenaučil nebo které vám utekly a jsou pro váš sexuální život velmi důležité. Některé takové hodiny se pořádají pro jednotlivce, jiné pro skupiny, některé jsou se zapojením vlastních otázek a komunikace, jiné ne.

K čemu je sexuální terapeut dobrý?

Sexuální terapeuti věnují intenzivní pozornost obtížím a obavám, které jednotlivci nebo páry prožívají. Mají odborné znalosti o zkoumání lidské sexuální touhy a zaměřují se vztah partnerů, kteří poradnu navštíví. Sexuální problémy a nesoulad jsou naprosto běžné. Možná budete překvapení tím, že i když jste spolu s partnerem dlouhou dobu, tak můžete mít stále vášnivý a sexuální život plný lásky. K tomu všemu vás mohou dovést právě tito terapeuti. Sex je bohužel často obklopen tajemstvím a nejistotou. Otevřený rozhovor se svým partnerem o vašich sexuálních myšlenkách a pocitech, stejně jako sdílení vašich fantazií, je důležitým klíčem k uspokojivému vztahu.

Sexuální terapeut vám může pomoci s vaším sexuálním životem

Sexuální nevědomost, hanba, stud a rozpaky mohou být velmi hluboko zakořeněny. Ačkoli je k dispozici tolik informací na internetu a v knihách, lidé chodili do poraden většinou až s daným problémem v manželství a žili s ním třeba i několik let. V dnešní době se lidé odhodlají navštívit pomoc již dříve, dokonce existují terapeuti, kteří se věnují partnerům ještě před svatbou nebo hned v počátcích jejich vztahu.

Vývoj sexuální terapie byl velmi důležitý pro pomoc jednotlivcům a párům s často komplikovanými sexuálními zkušenostmi. Ty mohou zahrnovat sexuální traumata, sexuální zneužívání a širokou škálu diagnóz týkajících se sexuální touhy, vzrušení, vyvrcholení, bolestivých poruch a mnoho dalších sexuálních problémů, jako je například léčení se z partnerovy nevěry. 

Sexuální terapie vám pomůže

Sex sám o sobě již není tabu a můžete si ho užívat klidně celý život. Obzvláště u párů, ve kterých si jsou dva naprosto oddaní a dokáží spolu správně komunikovat, je to velmi pravděpodobné. Jak sexualita, tak smyslnost mohou být úžasnou osobní zkušeností. Trpění vinou, hanbou, studem, nedorozuměním, traumatem, dezinformací a tichem lze překonat pomocí certifikovaného sexuálního terapeuta. Jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého sexuálního vztahu je přínos emocionální a fyzické pohody. Nezáleží na tom, jakého jste pohlaví, ale co vás trápí a zda chcete opravdu pomoci. Nikdy nelze pomoci lidem, kteří pomoci nechtějí, to platí ve všech oblastech života.

Nenechte, aby vaši intimitu ovládal strach z čehokoliv. Prvním krokem je si problém připustit, druhým ho prodiskutovat s partnerem, pokud partner nechce nebo neumí o tom mluvit, nechte to na odborníkovi. Ten vám ve finále může pomoci mnohem více, než kdybyste se problém snažili řešit doma sami. Také dokáže odhadnout situaci a poslat vás s určitými problémy k lékaři, u kterého proběhne diagnostika vašeho zdravotního stavu. Třetím bodem je pak se snažit pracovat na nápravě. A to společnými silami, nikdy nedosáhnete skvělých výsledků, pokud se bude v páru snažit jen jeden.

Potřebuji sexuální terapii? Takovou otázku si musíte položit vy sami. Poté můžete začít hledat odborníky v PrazeBrně nebo třeba Ostravě.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.