Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Co byste měli vědět o pohlavních chorobách - 1. díl

15.únor 2019
Co byste měli vědět o pohlavních chorobách - 1. díl

Téměř každý jistě ví, co jsou pohlavní choroby, málokdo je však zvládne všechny vyjmenovat, pokud se nepohybuje v oboru lékařství. Pohlavních nemocí existuje hned několik, jaké jsou? A jak se člověk může nakazit? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Pohlavně přenosné choroby jsou infekce, které se přenášejí z jedné osoby na druhou prostřednictvím pohlavního styku. Nazývají se také pohlavně přenosné infekce nebo pohlavní onemocnění. Některé pohlavní choroby se mohou šířit použitím nesterilizovaných injekčních jehel mezi drogově závislými, člověk se může nakazit i krevní transfúzí a dále se může nemoc přenést z matky na dítě během porodu nebo kojení.

Genitálie jsou náramně vlhkým a teplým prostředím, ideálním místem pro růst kvasinek, virů a bakterií. Lidé mohou přenášet mikroorganismy, které obývají kůži nebo sliznice genitálií. Infekční organismy se také mohou přenášet mezi lidmi prostřednictvím spermatu, vaginální sekrece nebo krve během sexuálního styku. Může se tak snadno stát, především když lidé nepoužívají žádnou ochranu (kondomy) nebo nečistí své pomůcky.

Některé infekce se sice mohou přenášet pohlavním stykem, ale nejsou klasifikovány jako pohlavní choroby. Jedná se například o meningitidu, kterou se lze nakazit i jinými způsoby než jen pohlavním stykem. Proto není klasifikována jako pohlavně přenosná choroba. Jaké choroby se tedy klasifikují jako pohlavně přenosné?

Chlamýdie

Chlamýdie je pohlavní nemoc způsobená bakterií Chlamydia trachomatis (C. trachomatis), která infikuje pouze lidi. Oblasti, které postihuje, jsou genitálie a oči. Jedná se také o nejběžnější bakteriální onemocnění. U žen se často symptomy neprojevují. Příznaky jsou obvykle nespecifické a mohou zahrnovat:

  • zánět močového měchýře
  • změnu vaginálního výtoku
  • mírné bolesti podbřišku

Pokud člověk nevyhledá lékařskou pomoc, může to vést k:

  • bolesti pánve
  • bolestivý sex, ať už přerušovaně nebo pokaždé
  • krvácení mezi menstruačními obdobími

Měkký vřed

Chankroid je také známý jako měkký vřed a ulcus molle. Jedná se o bakteriální infekci způsobenou gramnegativním kokobacilem Haemophilus ducreyi. Infekce způsobuje bolestivé vředy na pohlavních orgánech a šíří se pouze pohlavním stykem. Nejčastěji se tato infekce objevuje u lidí z rozvojových zemí, u komerčních sexuálních pracovníků a některých nižších socioekonomických skupin. Mezi důvody patří nedostatečný přístup ke službám zdravotní péče, stigma spojené s vyhledáváním pomoci, nedostatečná sexuální výchova v oblasti sexuálního zdraví a další faktory. Chankroid navíc zvyšuje riziko nákazy HIV a naopak.

Během 1 dne až 2 týdnů po infikování se u postiženého vytvoří boule, která se během jednoho dne změní na žlutošedý, bolestivý vřed. Pokud je oblast vředu poškrábaná, bude krvácet. V některých případech se lymfatické uzliny zvětšují a bolí.

Ženy často mají alespoň 4 vředy, zatímco u mužů se obvykle objeví pouze 1. Muži také mívají méně příznaků, které jsou méně závažné, než ty u žen. Vředy se typicky objevují v rýze na zadní části žaludu penisu u neobřezaných mužů nebo na malých pyscích u žen. Léčba probíhá antibiotiky.

Veš muňka

Veš muňka se šíří především pohlavním stykem, sdílením spodního prádla, apod. Zvířata v přenosu lidských vší nehrají žádnou roli. Tento typ vší si hoví v ochlupení a může se někdy objevit i v podpaží, knírku, vousech, řasách a obočí. Tito paraziti si rádi pochutnávají na lidské krvi. Jak tato potvůrka vlastně vypadá? Tělo je oválné, krátké a široké s malou hlavou. Samičky žijí asi 3 až 4 týdny a během svého krátkého života snesou okolo 30 vajíček, ze kterých se po jednom týdnu vylíhnou larvy. Po uplynutí dalších 2 týdnů se z larev stávají dospělci.

Vši přenášejí nemoc zvanou pediculosis pubis, mezi jejíž symptomy patří krev ve spodním prádle, hnis, strupy a ekzém. V posledních letech dochází ke snižování výskytu těchto vší, což se připisuje oblibě vyholování podpaží a intimních partií.

Pohlavní choroby se nejčastěji přenášejí prostřednictvím nechráněného sexu, proto je nutné chránit se kondomy

Genitální opar

Tato pohlavní nemoc je způsobena virem herpes simplex (HSV). Virus postihuje kůži, děložní hrdlo, genitálie a některé další části těla. Existují dva typy:

  • HSV-1, také známý jako herpes typu 1
  • HSV-2, též známý jako herpes typu 2

Genitální opar je chronické onemocnění, u kterého významný počet jedinců nikdy nevykazuje příznaky a tudíž neví, že jsou postiženi. HSV se snadno přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem. Nejčastěji dochází k přenosu HSV typu 2 prostřednictvím vaginálního, orálního nebo análního sexu. Typ 1 je častěji přenášen pomocí slin ze sdílených brček, nádobí a povrchů.

Ve většině případech zůstává virus po vstupu do lidského těla nečinný a nevykazuje žádné příznaky. Pokud se však objeví nějaké symptomy spojené s genitálním oparem, mohou zahrnovat:

  • puchýře a vředy na děložním hrdle
  • vaginální výtok
  • bolest při močení
  • horečku
  • celkový pocit nevolnosti
  • vředy okolo úst u typu 1

Na vnější straně genitální oblasti, konečníku, stehnech a hýždích se také mohou objevit červené puchýře. Ty mohou být bolestivé, obzvlášť když prasknou a zanechají po sobě vředy.

Hepatitida B

Hepatitidu B způsobuje HBV virus. Onemocnění se projevuje zánětem jater, zvracením, žloutenkou a ve vzácných případech smrtí. Může dokonce vést k rakovině. Chronická hepatitida B může způsobit cirhózu jater (onemocnění, při kterém dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater) a hepatocelulární karcinom, což je smrtelné onemocnění s velmi špatnou reakcí na dostupné druhy chemoterapie. 

Přenáší se prostřednictvím kontaktu s infikovaným spermatem, krví a jinými tělesnými tekutinami. Přenos probíhá především následujícími způsoby:

  • nechráněný sex
  • použití nesterilizované injekční stříkačky
  • přenos z matky na novorozence během porodu nebo při kojení
  • kousnutím od nakažené osoby

Žloutenku typu B nelze přenášet náhodně. Nepřenáší se kýcháním, kašláním, objímáním či snědeným pokrmem, který byl připravený někým, kdo je nakažen hepatitidou B.

Trichomoniáza

Trichomoniáza je běžná pohlavní choroba, která může postihnout obě pohlaví. Nicméně u ženy existuje vyšší pravděpodobnost příznaků. Infekce je způsobena prvokem, který se nazývá bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Nejčastějším místem infekce u žen je vagína, u mužů postihuje prostatu, semenné váčky a močovou trubici. U obou pohlaví se projevuje uretritidou (zánět močové trubice) a obtížemi při močení. Přenos může nastat buď pohlavním stykem nebo kontaktem mezi dvěma vagínami. Zatímco ženy se mohou nakazit buď od mužských nebo ženských sexuálních partnerů, muži jsou téměř vždy infikováni prostřednictvím sexu se ženami.

Symptomy trichomoniázy zahrnují:

  • vaginální zápach
  • vaginální výtok
  • bolesti nebo nepohodlí během sexu
  • bolest při močení

U ženy, která je postižena trichomoniázou, existuje větší pravděpodobnost, že se nakazí HIV po styku s virem. U ženy, která trpí oběma těmito infekcemi, je větší riziko přenosu viru HIV na jiné sexuální partnery.

Více o HIV a dalších velmi známých pohlavních chorobách, jako jsou kapavka a syfilis, a také o jejich prevenci si můžete přečíst v příštím díle. Do té doby se mezitím můžete seznámit na sex seznamce a třeba jen prohodit několik vět s ostatními uživateli nebo si domluvit vzrušující setkání.

[rox]

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.