Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Co byste měli vědět o asexualitě?

6.leden 2019
Co byste měli vědět o asexualitě?

Mnoho lidí se v dnešní době škatulkuje do různých skupin podle své sexuality nebo genederové identity. Mezi tyto skupiny patří i asexualita. Pravděpodobně jste o ní už někdy slyšeli, v dnešním článku se můžete dozvědět více o této sexualitě.

Asexualita je sexuální orientace, což je něco, co člověk cítí uvnitř. Není to volba, ale je to součást toho, kým asexuál je - člověk, který necítí sexuální přitažlivost k druhému člověku (případně sexuální touhu po sexuálním kontaktu) nebo ji pociťuje v malé míře. Nemá to ani nic společného s celibátem nebo abstinencí, kdy lidé nemají sex proto, že se tak rozhodli a zvolili si nemít sex. Vzhledem k tomu, že žijeme ve společnosti, která klade velký důraz na sex a vztahy, především prostřednictvím různých médií, hudby, příběhů a dokonce pohádek, může to být pro asexuály opravdu těžké, neboť se mohou potýkat s diskriminací a nepochopením.

Jako u každé jiné sexuální orientace, je to vskutku o tom, jak se někdo cítí, a ne o tom, co dělá. Seznamování, sex, masturbace, zamilovanost, svatba nebo vychovávání dětí nejsou vůbec v rozporu s asexualitou. Aby asexuálové mohli dělat tyto věci, nepotřebují nutně sexuální přitažlivost. Pokud se pozastavíme u toho sexu, někteří asexuálové si jej užívají (nebo alespoň masturbují, aby se uvolnili), zatímco některým je nepříjemné o tom už jen mluvit. Někteří nechtějí postoupit dál od líbání a mazlení. Je to tedy velmi individuální. Asexuálové mohou být i aromantici, což znamená, že nemají zájem o vztah (takoví lidé nemusí být ani asexuálové).

Jak poznám, že jsem asexuál?

Přijdou vám tato fakta trochu povědomá a rádi byste s jistotou věděli, zda jste asexuálové? Položte si následující otázku: "Cítím sexuální přitažlivost?" Je-li vaše odpověď ne, pak jste pravděpodobně asexuální. Problém u této otázky však je, že "sexuální přitažlivost" je nejasný termín. To znamená, že není jednoduché říct, že jste nikdy něco nepocítili, pokud nevíte, jaký to je pocit.

Následující seznam otázek, vám může pomoci si ujasnit své myšlenky. Nejsou určené pro "diagnostiku" asexuality, popisují spíše pocity, které asexuálové měli.

  • Opravdu nemáte zájem o sex?
  • Je váš zájem o sex spíše vědecký než emocionální?
  • Cítíte se vynechaní nebo zmatení, když ostatní diskutují o sexu?
  • Měli jste sex? Připadalo vám to spíš nudné než úžasné, jak mnoho lidí popisuje?
  • Museli jste někdy předstírat, že máte o někoho zájem, abyste zapadli do kolektivu?
  • Měli jste někdy pocit, že je s vámi něco špatně, protože nepociťujete žádné sexuální pocity?
  • Šli jste někdy na rande nebo měli sex s někým, protože "to je to, co byste měli udělat"?

Chcete-li vědět, zda je někdo ve vašem okolí asexuální, musíte se jich na to zeptat. Je to však jedno z témat, ke kterému byste měli přistupovat s respektem vůči dané osobě. Zároveň byste neměli nikoho označovat proti jejich vůli, neboť neexistují žádné vnější znaky asexuality.

Šedá zóna

Někteří lidé mají pocit, že jsou "téměř asexuální" nebo "asexuální s výjimkou". To znamená, že se identifikují jako asexuálové, ale výjimečně, občas či omezeně pociťují sexuální přitažlivost. Šedá zóna se nachází mezi asexualitou a ne-asexualitou. V některých případech lidé v této zóně prožívají sexuální přitažlivost jen zřídka. V jiných případech si nejsou jisti, jestli ji zažili, nebo si myslí, že do jisté míry neodpovídají pravé definici asexuality. Demisexuálové jsou schopni pociťovat sexuální přitažlivost pouze poté, co si s někým vybudují silné emocionální pouto. Demisexualita a šedá asexualita jsou sexuality spadající do asexuálního spektra.

Každá sexualita má svoji vlajku a barvy

Jak se chovat k asexuálům?

Existuje mnoho způsobů, jak se chovat ke svým asexuálním přátelům, příbuzným či partnerům a jak je podpořit. Následně si můžete přečíst několik základních tipů.

Přijměte je takové, jací jsou

Neptejte se asexuálů, proč nemají rádi sex a neočekávejte, že vám to vysvětlí. Pokud je někdo asexuál, je to naprosto v pořádku a normální.

Nepředpokládejte, že každý zažívá sexuální pocity

Ne každý člověk je stejný. Každý prožívá sexuální přitažlivost jinak a jak již víte, asexuálové nepociťují žádné (nebo opravdu málo) sexuální pocity pro druhé.

Zeptejte se jich, zda jsou v pohodě, když přijde řeč na sex a vztahy

Měli byste to udělat soukromě a uctivě, abyste je náhodou neprozradili (pokud to nikdo jiný neví) nebo situaci neučinili ještě více nepříjemnou. Tímto způsobem jim ukážete, že je respektujete a chcete, aby se cítili bezpečně a pohodlně.

Nezapomeňte, že asexuálové a aromantici mají blízké a důvěrné vztahy a cítí lásku

Společnost se někdy příliš soustředí na sexuální a romantické vztahy. Asexuálové mají spoustu důležitých a milujících vztahů se svými přáteli a rodinou. Je dobré si uvědomit, že sexuální a romantické vztahy nejsou to jediné, o čem by se mělo mluvit.

Buďte informovaní a vzdělávejte se

Asexuálové nejsou povinni nikomu vysvětlovat své zkušenosti či někoho poučovat o asexuálech obecně. Informace jsou v dnešní době snadno dostupné především na internetu, ale také v knihách, článcích, apod. Když si vyhledáte více informací o asexuálech, bude to lepší pro vás i pro vašeho blízkého asexuála, neboť se dozvíte, co budete potřebovat, a o nebude zatěžován otázkami.

Nejste asexuálové a rádi byste našli sex partnera? Porozhlédněte se na sex seznamce, zda vám někdo nepadne do oka.

[rox]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.