Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Cítíte po sexu nevolnost? Toto mohou být důvody

24.leden 2023
Cítíte po sexu nevolnost? Toto mohou být důvody

Jestli právě řešíte nevolnost po sexu, náš článek vás provede 9 důvody, proč se tak mohlo stát. Také vám poradíme, čemu se pro příště vyvarovat.

Představte si to: Máte za sebou několik slibných schůzek se svým nejlepším kandidátem ze sex seznamky a dnes večer se konečně vrátíte společně do bytu... Strhnete ze sebe navzájem oblečení, začnete si užívat a naštěstí se z toho vyklube jeden z nejlepších sexuálních zážitků za poslední dobu. Dlouhou dobu.

...Dokud se z ničeho nic nedostaví nevolnost. Byly jste připraveny se po sexu chvilku mazlit, ale teď se vám zvedá žaludek, máte sucho v ústech a bojíte se, že budete doslova zvracet. Že by za to mohl ten možná zkažený chleba, který jste si onehdy daly? Nebo že byste už byly těhotné po sexu, který jste měly před dvaceti vteřinami? Takhle to nefunguje, ale když se potýkáte s náhodnou nevolností po sexu, je samozřejmé, že si váš mozek dokáže vymyslet všechno.

Naštěstí se nemusíte děsit. Nevolnost sice není nejčastějším posexuálním vedlejším účinkem (tedy, díky bohu), ale pocit nevolnosti po sexu není zdaleka ničím výjimečným. "Z biologického hlediska jsou mozek a trávicí systém propojeny," říká Chase Cassine, psychoterapeut a autor knihy Nejsladší terapie. A protože mozek hraje v sexuálním životě tak zásadní roli, může se nevolnost někdy objevit na sexuálním večírku bez pozvání.

Vzhledem k tomu, jak úzce spolu střeva a mozek spolupracují a v kolika různých funkcích, může být těžké zjistit, co přesně by vám mohlo způsobovat nevolnost poté, co jste si užily sex. Cassine říká, že může existovat mnoho důvodů, proč se vy a váš žaludek po sexu necítíte ideálně - od jednoduchých věcí, jako je to, co jste předtím snědly, až po složitější problémy zahrnující duševní nebo fyzické zdravotní stavy.

Abychom vám pomohli přijít na kloub tomu, co může po sexu způsobovat nevolnost, představíme vám 9 nejčastějších důvodů podle odborníků.

Příčiny nevolnosti po sexu

Hluboký průnik

Podle Megwyn White, klinické sexuoložky a ředitelky vzdělávání ve společnosti Satisfyer, může při sexuálních polohách, které umožňují hlubší penetraci, penis nebo jiný předmět stimulovat děložní hrdlo nebo dokonce dělohu, což může vyvolat reakci vašeho bloudivého nervu (tzv. vazovagální synkopu).

"Když se vasovagální synkopa spustí, vaše srdeční frekvence se rychle zpomalí, což způsobí pocit nevolnosti a/nebo závratě," říká. "Toto zpomalení srdeční frekvence může být obzvláště znepokojivé po zvýšení tlaku ze sexu, ale je také velmi běžné a nemusí být nutně něčím, co by vás mělo znepokojovat."

Stále cítíte nevolnost? Zkuste tohle: Změňte polohu na takovou, která umožňuje mělký průnik, například ve stoje tváří v tvář. Můžete se také domluvit s partnerem, aby byl jemnější a nedráždil váš děložní čípek.

Alergická reakce na partnerovo sperma

Ano, opravdu můžete být alergické na sperma. Podle výzkumu zveřejněného v Národní lékařské knihovně se předpokládá, že až 40 tisíc žen ve Spojených státech má alergii na sperma. Jedná se o vzácný, ale závažný stav způsobený alergií na bílkoviny obsažené ve spermatu, známý také jako přecitlivělost na lidskou semennou plazmu.

"Tento stav může způsobit lokální příznaky, jako je zarudnutí, pálení a bolest po expozici, nebo v závažnějších případech příznaky, které postihují celé tělo, jako je nevolnost, závratě nebo potíže s dýcháním," vysvětluje White. "Tyto celotělové příznaky mohou být způsobeny anafylaxí, závažnou alergickou reakcí, která může být někdy i život ohrožující."

Jednou z možných příčin nevolnosti po sexu může být hluboký průnik

Pokud máte alergii na sperma (nebo si to myslíte), řiďte se těmito pokyny: Pokud se domníváte, že máte po sexu alergickou reakci, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Pokud jde o preventivní opatření, ujistěte se, že váš partner o vašem stavu ví, a vyhněte se přímému kontaktu se spermatem, abyste alergické reakci předešli. Možná budete muset dát prostor vaší kreativitě, co se týká místa, kam bude váš partner ejakulovat, ale dobrý sex je především o kreativitě, no ne?

Stavy související s dolním zažívacím traktem

I sexy ženy mohou mít střevní potíže a ty nezmizí jen proto, že se o to snažíte. Pokud se u vás vyskytují stavy související s dolní části trávicího traktu, jako je syndrom dráždivého tračníku, ale třeba i anální trhliny nebo hemeroidy, pak je nevolnost něco, s čím se pravděpodobně budete potýkat. Abyste udržely nevolnost na uzdě a zároveň žily svůj nejlepší sexuální život, doporučuje White konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem a vyvarování se jakékoliv stimulace konečníku.

Emocionální reakce na trauma

Pokud člověk v minulosti zažil trauma nebo pokud je v současné době v násilném či toxickém vztahu, může se emocionální nebo fyzická bolest, kterou zažil, vynořit během sexu a vyvolat nevolnost.

"Když člověk zažije traumatickou událost, trauma přepojí mozek z hledání spojení s druhým na žití ve stavu neustálého přežívání," říká Cassine. "Trauma způsobuje nadměrnou ostražitost, živé vzpomínky na událost, potlačování vzpomínek a pocit neustálé nervozity, což je charakteristické pro posttraumatickou stresovou poruchu."

"Sexuální problémy jsou u lidí s diagnózou posttraumatické stresové poruchy (PTSD) běžné, protože člověk s PTSD má potíže s intimitou a budováním blízkých vztahů s ostatními," říká Cassine.

Jak to vyřešit? Až se budete cítit komfortně, promluvte si s partnerem o emocích, které se u vás objevují. Pokud příznaky přetrvávají déle než měsíc, může pomoci vyhledat odborníka na duševní zdraví.

Zánětlivá onemocnění pánve

Pokud je nevolnost po sexu doprovázena bolestí, může být příčinou zánětlivé onemocnění pánve - například infekce močových cest nebo endometrióza. "Endometrióza je stav, kdy tkáň, podobná tkáni děložní výstelky, roste mimo děložní dutinu," říká White. Osoba, která trpí endometriózou, může po sexu pociťovat příznaky, jako jsou křeče, bolest a v některých případech nevolnost.

"Je to proto, že pohyb při sexu může vyvíjet tlak na endometriální tkáň rostoucí mimo děložní dutinu, což způsobuje bolest a nevolnost," dodává White. "Tato bolest a nevolnost při sexu způsobená endometriózou se může lišit podle polohy a je silně závislá na umístění tkáně."

Trápí vás po sexu nevolnost? Zjistěte její příčinu

Alkohol

Pro každého, kdo někdy zažil vražednou kocovinu, by tento bod neměl být až tak překvapivý. Alkohol je v podstatě toxin, takže může snadno narušit žaludek a způsobit nevolnost nebo zvracení. Pokud jste si dali pár skleniček navíc nebo máte kocovinu ze včerejšího večera, možná sex odložte a počkejte, až nebudete tak indisponovaní. (Sex za střízliva je stejně lepší asi z tisíce různých důvodů.)

Orgasmy

Ano, i když je to možná nespravedlivé, orgasmy vám mohou způsobit nevolnost. Podle National Headache Foundation (Národní nadace pro bolesti hlavy) mohou lidé dostat bolest hlavy vyvolanou sexem - neboli "orgasmickou bolest hlavy". Tento malý otravný "kazišuk" spočívá v silné bolesti, ke které dochází těsně před vyvrcholením. Podle NHF může být bolest hlavy reakcí na zvýšení krevního tlaku a může trvat od několika minut až po několik hodin. Pokud patříte k těm, kteří se potýkají s migrénami, pak moc dobře víte, že silné bolesti hlavy mohou někdy jít ruku v ruce i s žaludeční nevolností, takže pokud je vaše nevolnost po sexu doprovázena bušením hlavy, může být na vině orgasmická bolest hlavy.

Určité potraviny

Není to žádný velký šok, ale konzumace některých potravin nebo těžkého jídla může narušit váš žaludek. Když spojíte plný žaludek s přirážením při sexu, zahráváte si s ohněm. Kromě obav, zda uprostřed pohybu nevypustíte prd, si možná budete muset dávat pozor i na pálení v horní části hrudníku a krku, které může být způsobeno refluxem kyselin, což může následně způsobit i nevolnost. Nemluvě o tom, že všechno to pohybování, lízání a líbání s plným žaludkem jím může, ehm, otřást, a to ne v dobrém slova smyslu.

Chcete se tomuto potenciálnímu problému vyhnout? Vynechte mastné jídlo a zvolte před sexem stravu bohatou na celozrnné potraviny, jako je hnědá rýže, nebo vodnaté potraviny, které mohou zředit a oslabit žaludeční kyseliny, jako je meloun nebo polévka na bázi vývaru. A vždycky platí, že byste se neměli přejídat.

Dehydratace

Jste typ člověka, který přijde domů po několika hodinách práce a zjistí, že kromě ranní kávy sotva něčím uhasil žízeň? Pokud jste to vy, pak byste do sebe měli dostat nějakou vodu, než se pokusíte o jakýkoli sex. Nejenže zanedbávání hydratace je pro vaše tělo velmi špatné, ale může také způsobit nevolnost.

Udržujte si hladinu hydratace pod kontrolou tím, že budete mít v práci a v tašce opakovaně použitelnou láhev s vodou, nebo investujte do jedné ze šikovných lahví s připomínkami, které vám pomocí užitečných vizualizací dají vědět, kolik vody jste měli vypít do jaké doby. Až přijde čas si to rozdat, budete připraveni. (Užitečný tip: Když budete své tělo řádně hydratovat, pomůže vám to i s prevencí močových infekcí po sexu.)

Snad už příště nebudete při sexu trpět nevolností vy, ani váš partner mužského pohlaví.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.