Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Brání vám deprese v sexu? Jak to změnit? - 1. díl

24.červen 2021
Brání vám deprese v sexu? Jak to změnit? - 1. díl

Chronická deprese ovlivňuje všechny oblasti každodenního života, včetně sexu. Omezuje sexuální touhu, i když sex může zlepšit náladu a je důležitý pro vztahy. A navíc některé léky na depresi mohou omezit vaše libido... No není toho málo, vezmeme si to tedy pěkně popořadě...

Navzdory společenskému stigmatu je deprese velmi častým onemocněním. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí trpí některou z forem deprese přibližně jeden z 20 Američanů starších 12 let. Na světě postihuje až 264 milionů lidí. Národní institut duševního zdraví (NIMH) sice uvádí vyšší výskyt u žen, faktem však je, že deprese se může rozvinout u kohokoli a v jakémkoli věku.

Mezi typy deprese patří:

 • perzistentní depresivní porucha (příznaky trvají dva roky a více)
 • psychotická deprese
 • těžká deprese
 • bipolární porucha
 • poporodní deprese (vyskytuje se u žen po porodu)
 • sezónní afektivní porucha (vyskytuje se v zimních měsících)
 • deprese spojená s úzkostnými poruchami

Pro postižené znamená deprese víc než jen pocit smutku - může způsobovat celou řadu příznaků, včetně problémů se sexuálním zdravím. Přečtěte si více o souvislosti mezi depresí a sexuálními poruchami a o tom, co s tím můžete dělat.

Příznaky a rozdíly mezi pohlavími

Muži i ženy mohou mít kvůli depresi potíže s navazováním vztahů a užíváním si sexu. Přesto existují určité rozdíly ve způsobech, jakými deprese ovlivňuje ženy a muže.

Ženy

Podle NIMH souvisí vyšší výskyt deprese u žen s hormonálními změnami. Proto se u žen může zvýšit riziko deprese:

 • před menstruací a během ní
 • po porodu
 • při skloubení práce, domácnosti a rodinného života
 • během perimenopauzy a menopauzy

Ženy nejčastěji zažívají přetrvávající pocity smutku, sklíčenosti a skleslosti, kvůli kterým se mohou cítit méně sebevědomé a méněcenné. Tyto pocity mohou drasticky změnit jejich celkový sexuální život.

Deprese postihuje muže i ženy, u žen Národní institut duševního zdraví uvádí vyšší výskyt

S přibývajícím věkem žen mohou fyzické faktory způsobit, že sex bude méně příjemný (a někdy dokonce bolestivý). Změny poševní stěny mohou sexuální aktivitu znepříjemnit. Také nižší hladina estrogenu může narušit přirozenou lubrikaci. Tyto faktory mohou být pro ženy deprimující, pokud nevyhledají pomoc, aby našly úlevu.

Muži

Úzkost, nízké sebevědomí a pocit viny jsou častými příčinami erektilní dysfunkce. To vše jsou příznaky deprese, ale tyto problémy se mohou přirozeně vyskytovat i kvůli stresu nebo věku. NIMH vysvětluje, že muži během deprese také častěji ztrácejí zájem o aktivity. To může mimo jiné znamenat, že muži nemusí považovat sex za tak přitažlivý.

U mužů antidepresiva přímo souvisejí s impotencí. Může se objevit i opožděný orgasmus nebo předčasná ejakulace.

U mužů i žen mohou potíže se sexuálním zdravím zhoršit pocity bezcennosti a další příznaky deprese. To zase může způsobit začarovaný kruh zhoršování deprese i sexuálních dysfunkcí.

Prolomit tento cyklus může být těžké

Jak se dostat z tohoto stavu? Neexistuje žádný univerzální postup. Naši sexualitu od sebe nemůžeme oddělit, a proto může mít deprese tak velký vliv na naši sexuální touhu. Existuje však několik osvědčených způsobů, jak úspěšně léčit depresi, aniž byste si zničili sexuální život.

Nejdůležitější je podle odborníků nikdy nepřerušit léčbu deprese ze strachu, že tím utrpí vaše vztahy a sexuální život. Nemělo by se to dělat proto, že deprese sama o sobě může poškodit vztahy a může způsobit, že blízcí budou tyto problémy brát osobně.

"Při depresi často není chemie v těle v pořádku," říká doktor Russell Stambaugh, sexuální terapeut z Ann Arbor v Michiganu a mluvčí Americké asociace sexuálních pedagogů, poradců a terapeutů. "Mozek je důležitý pro sexualitu kvůli chemii, ale je také důležitý pro naše myšlenky. Pomáhá prožívat cítit rozkoš."

Všechny způsoby, jakými deprese potápí touhu

Vypořádat se s depresí může být těžké v mnoha ohledech. Ničivý vliv, který může mít na sex, tento stav ještě zhoršuje. Podle nové studie v časopise Journal of Social and Personal Relationships vědci definitivně spojili tuto duševní diagnózu s řadou intimních problémů: potíže se sexuálním sebevědomím, pocit sexuální odtažitosti od partnera, problémy s komunikací o sexu, nejistota, jak sex iniciovat, a obecně opadající zájem o sex.

"Problémy se sebeúctou jsou charakteristickým znakem deprese," vysvětluje Christine Manleyová, PhD, klinická psycholožka z Nashvillu. "Základním diagnostickým kritériem deprese je chronický a všudypřítomný pocit bezcennosti. Pokud tedy z tohoto základu vycházíte při depresivní epizodě, vaše sebeúcta bude v háji - a to ovlivní všechny důležité oblasti vašeho života, včetně sexuálního života," říká.

Když člověk bojuje s depresí, ztrácí chuť žít svůj každodenní i sexuální život

Deprese sama o sobě může mít důsledky v ložnici a přináší s sebou i řadu vedlejších účinků, které rovněž ovlivňují libido, dodává pro Health Michael Salas, sexuální terapeut z Dallasu. "Deprese může způsobit, že lidé ztratí zájem o příjemné věci ve svém životě; může zvýšit podrážděnost a pesimismus. Je také ve vysoké korelaci s nízkou energií a únavou," vysvětluje. "To vše může vést ke ztrátě zájmu nebo dokonce k vyhýbání se sexu." Kdo by se chtěl svlékat, když se cítí naštvaný, poražený nebo odtažitý? Nikdo.

"I když ne každý člověk s depresí zažívá smutnou náladu, příznakem číslo jedna, který odpovídá téměř každému jednotlivému případu, je únava," říká Manley. "Jako byste, bez ohledu na to, jak dlouho spíte nebo kolikrát si zdřímnete, nikdy nenačerpali dost energie. Lidé v depresi jsou neustále vyčerpaní, rozhodně se jim na konci dne nechce do sexu." Přemýšlejte o tom takto: Na té nejzákladnější úrovni deprese snižuje vaši schopnost prožívat potěšení; a o čem je sex, když ne o potěšení?

Nejdříve se musí léčit deprese

Ať už se s vaším sexuálním životem děje cokoli, je důležité nejprve léčit depresi. Případné vedlejší sexuální účinky řešte později. Deprese je v USA hlavní příčinou invalidity u lidí ve věku 15-44 let. Se sexuálními problémy během deprese bojují stejně muži i ženy. Lidé s chronickou depresí mohou pociťovat ztrátu touhy, déle jim trvá, než dosáhnou orgasmu, a sex jim jednoduše připadá méně příjemný.

"Celý proces sexuálního vzrušení začíná schopností předvídat rozkoš, která se při depresi ztrácí," říká doktor Frederick K. Goodwin, který je členem vědecké rady Národní aliance pro výzkum schizofrenie a deprese. "Lidé trpící depresí jsou v tomto okamžiku uzavření se svým utrpením. Léky, které léčí depresi, mohou uvolnit sexuální funkce ze sevření deprese," říká Goodwin. Přesto ale může mnoho antidepresiv ovlivnit sexuální apetit.

"Léky mohou změnit sexuální funkce," říká doktor J. Michael Bostwick, profesor psychiatrie na Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě. "Je však chybou, když pacienti nebo lékaři okamžitě předpokládají, že rozdíl v sexuálních funkcích je špatný. Je to jiné, a pak je třeba zjistit, zda je to špatné, nebo dobré. Ve skutečnosti mohou mít po léčbě deprese na sex úplně jiný názor."

Příčiny a rizikové faktory

Chemická nerovnováha v mozku způsobuje deprese. Ty mohou vznikat samy o sobě v důsledku genetiky a hormonálních problémů. Deprese může také koexistovat s jinými onemocněními. Bez ohledu na přesnou příčinu deprese může mít za následek četné fyzické a emocionální příznaky. Mezi nejčastější příznaky deprese patří:

 • přetrvávající smutek
 • nezájem o činnosti, které jste dříve milovali
 • pocit viny a beznaděje
 • nespavost a únava
 • podrážděnost a úzkost
 • slabost, bolesti a záněty
 • sexuální dysfunkce
 • potíže se soustředěním
 • úbytek nebo přírůstek hmotnosti (obvykle v důsledku změny stravovacích návyků)
 • sebevražedné sklony

Projevují se u vás příznaky deprese? Vyhledejte odbornou pomoc, abyste si opět mohli užívat svůj život i sex

Příznaky deprese se u každého člověka liší četností a závažností. Obecně platí, že čím těžší depresi máte, tím více problémů se sexuálním zdravím pravděpodobně budete mít.

Sexuální touha vzniká v mozku a pohlavní orgány se spoléhají na chemické látky v mozku, které podporují libido, stejně jako změny v průtoku krve potřebné pro sexuální akt. Pokud deprese tyto chemické látky v mozku naruší, může to sexuální aktivitu ztížit. Závažnější to může být u starších dospělých, kteří již mají občasné problémy se sexuální dysfunkcí.

Antidepresiva mohou hrát velkou roli

Sexuální zdraví může narušovat nejen samotná deprese. Antidepresiva - nejběžnější formy léčby deprese - totiž mohou mít často nežádoucí vedlejší sexuální účinky.

Nejčastějšími viníky jsou např.:

 • inhibitory monoaminooxidázy (MAOI)
 • inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI)
 • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)
 • tricyklická antidepresiva

Těžkou depresivní poruchou trpí více než 16,1 milionu dospělých Američanů, což je přibližně 6,7 procent americké populace starší 18 let. Pro léčbu všech těchto lidí jsou nejčastěji používána antidepresiva. Podle údajů z celostátního průzkumu zveřejněných Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) každý devátý Američan všech věkových kategorií uvedl, že v daném měsíci užíval alespoň jeden antidepresivní lék.

"Ale 'zlatý standard' antidepresiv - jako jsou Zoloft, Prozac, Paxil a Celexa - se nazývají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a spousta výzkumů ukazuje, že zcela ničí sexuální apetit," říká Manley. Je to proto, že zvyšují množství neurotransmiteru serotoninu v mozku, ale příliš velký nárůst může potlačit libido a ztížit dosažení orgasmu.

Deprese trápí velkou část lidstva. Může za to pravděpodobně náš uspěchaný způsob života. A protože má negativní dopad na náš sexuální život, budeme mu věnovat ještě jeden díl, ve kterém se dozvíte, jaké jsou možnosti léčby a co můžete udělat pro to, aby váš sexuální život byl opět naplněný, jako býval kdysi. Během čekání můžete rozvíjet svou fantazii na erotické seznamce, kde můžete chatovat s muži nebo ženami v podstatě o čemkoliv, i o svých nejtajnějších touhách.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.