Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

5 kroků, které byste měli učinit, než se pustíte do otevřeného vztahu

16.červenec 2017
5 kroků, které byste měli učinit, než se pustíte do otevřeného vztahu

Otevřený vztah je více komplikovaný, než se na první pohled může zdát. Skrývá v sobě mnohá úskalí, na která když si nedáme pozor, nemusí to dopadnout dobře. A přitom je otevřený vztah tak skvělá věc... Jen se s ním musíme naučit "zacházet".

Ne každý má za to, že by se život měl nutně prožít v monogamním (pravděpodobně i manželském) vztahu s jedním člověkem. Někdo se neusadí nikdy, někdo hned a někdo tak nějak napůl. To napůl může pak znamenat buď otevřený vztah nebo i život ve více jak 2 lidech (polyamory). Vlastně i tyto polyamory vztahy jsou založené na otevřených vztazích, protože z nich vycházejí. 

Podstatnou součástí otevřeného vztahu jsou jasně daná pravidla. Bez nich by prakticky vůbec nemohl fungovat nebo mohl, ale ne moc dlouho. Výhodou je, že vám nikdo nemůže diktovat, jaká tyto pravidla musí být a tudíž je pouze na vás, jak vám to bude vzájemně nejvíce vyhovovat. Aneb jaké si to uděláte, takové to budete mít. 

V čem je otevřený vztah vlastně otevřený?

Většina lidí asi tuší, v čem tkví největší výhoda otevřených vztahů. Nejste upnuti pouze na jednoho člověka a můžete se intimně stýkat i s jinými lidmi. Znovu ale opakujeme, že to záleží čistě na konkrétních pravidlech daného páru. Nicméně nejčastěji platí, že otevřený vztah vyhledávají lidé, kteří si rádi užívají nezávazný sex nebo různé formy sexu (například jim jejich partner není ochotný vyhovět v určité praktice a domluví se, že si ji tedy může vychutnávat s někým jiným). 

Někteří partneři preferují to, že o všem otevřeně mluví, takže se dá vztah považovat jako otevřený i z tohoto úhlu pohledu. Někteří si to ale zase raději nechávají pro sebe. Pár spolu může bydlet, ale nemusí, takže i v tom by vztah mohl být otevřený. Pokud spoplu nebydlí, spíše se může jednat o kamarádství s výhodami, u něj by se ale lidé do sebe neměli zamilovat. Ale žádný z těchto termínů nemá jasnou a vždy platnou definici, takže někdy těžko říct, o který případ se zrovna jedná.

Zajímáte se o otevřený vztah?

Rozhodně nejste sami! V roce 2014 proběhla studie časopisu Journal of Social and Personal Relationships, díky které se zjistilo, že 23-40 % mužů a 11-22 % žen se zajímá o myšlenku volného vztahu. Ale další nedávná studie zjistila, že pouze 5 % párů ve Spojených státech je opravdu v nemonogamním vztahu. K této situaci se vyjádřila Elisabeth Sheff, Ph.D., autorka knihy The Polyamorists Next Door: Inside Multiple-Partner Relationships and Families (v češtině kniha bohužel není dostupná): "Není to ani takové velké překvapení. Mnoho lidí by chtělo mít neomezené množství sexuálních a emocionálních partnerů (třeba jako v písničce "It's Raining Men"), ale nechtějí se o ně s nikým dělit. Je pravda, že většina lidí tuto možnost stejně nikdy nezažije. Pokud ale ano a budete zároveň schopni dát stranou všechnu tu žárlivost a dovolíte svému partnerovi se také vídat i s jinými lidmi, pak pro vás otevřený vztah může být tím pravým."

Konečně se dostáváme k bodům, nad kterými byste se měli zamyslet, než se do otevřeného vztahu opravdu pustíte.

1. krok: Zamyslete se nad tím, co pro vás oba znamená "otevřený"

"'Otevřený' je termín poměrně nejistého významu," říká Sheff. "Nejvíce záleží na lidech, kterých se bude týkat. Otevřené vztahy jsou součástí nemonogamních vztahů, které jsou založeny na souhlasu obou stran. Pro některé to může znamenat i třeba to, jak to nazval Dan Savage, že jinak monogamní partneři mají (oba) dovoleno flirtování s jinými lidmi. 

Výměna partnerů (swinging) je pak další variantou otevřeného vztahu. V tomto případě jsou dva heterosexuální páry, které si vymění partnery, a provozují sex žena s mužem nebo žena se ženou.

Polyamory je termín užívaný spíše v LGBTQ komunitě a odmítá myšlenku primárního páru. V tomto vztahu je úroveň lásky i důležitosti stejná mezi všemi zúčastněnými."

Otevřený vztah má jen ta pravidla, která si sami nastavíte...

2. krok: Rozhodněte se, jestli vám opravdu nevadí dělit se o partnera

"Zeptejte se sami sebe: 'Líbí se mi myšlenka, že se budu o svého partnera s někým dělit? Pokud ano, do jaké míry?'" Říká Sheff. "Někteří lidé rádi sdílí všechno, jiní jsou více orientovaní na sebe a nechtějí obětovat dlouhodobou intimitu pro pár orgasmů s někým jiným. Jestliže už tak dost žárlíte, je celkem nepravděpodobné, že by se to dalo nějak radikálně změnit a že byste se smířili s partnerovými aktivitami."

3. krok: Stanovte si pravidla

"Rozhodnout se, jaký druh volného vztahu vlastně budete mít, je jenom začátek všeho. Každý takovýto vztah potřebuje nastavit svá vlastní pravidla, se kterými budou souhlasit všechny zúčastněné strany, jinak není možné, aby fungoval," říká Sheff. "Pro některé to může znamenat pouze pravidlo 'Neptej se a neříkej mi to', což zahrnuje jednoduše to, že se jeden nebude vyptávat a ani o tom druhý nezačne sám mluvit. Pro druhé naopak může fungovat pravidlo, že si budou otevřeně říkat s kým kdy byli a co dělali. Také byste se měli rozhodnout, zda souhlasíte i s rozvinutím nějakého emocionálního vztahu, nebo to zůstane vše v mezích sexuality. Proti rozvinutí emocionálnímu vztahu byste měli vytvořit další opatření. Nikdo vám ale neřekne, jaká pravidla jsou dobrá a jaká jsou špatná. Sami si je stanovte podle svých vlastních pocitů."

Souhlas s těmito pravidly a obecně dohody je zásadní pro obě strany. "Pokud je tato myšlenka chtěná pouze u jednoho z partnerů, který si užívá s několika partnery, zatímco ten druhý jen neumí říct ne, je tento vztah odsouzen..." dodává Sheff. Nikdo nemůže nikoho trápit v opravdu šťastném otevřeném vztahu.

4. krok: Dělejte změny za běhu

"I když vztah bude šťastný, i tak se občas objeví nějaké neshody nebo překážky jako v každém jiném vztahu. Například když si budete představovat nějaké jiné lidi, pozvete tím do svého vztahu nejistotu. Navíc ne vždy jdou věci tak hladce, jak si plánujeme. Možná začnete cítit nějaké hlubší city k jednomu z partnerů nebo s některým chováním nebudete tak spokojení, jak jste si mysleli. Vzhledem k tomu, že se ocitáte v pro vás zatím neprozkoumaném prostředí, je nutné, abyste byli schopní se přizpůsobit svým citům, pocitům a dělali změny za běhu. S vaším primárním partnerem byste ale hlavně měli dostatečně komunikovat, bez komunikace nemůže řádně fungovat žádný vztah, ten otevřený už vůbec ne. Není ostudou vyjádřit, jaké dopady na vás má vaše i partnerovo chování," říká Sheff.

5. krok: Mějte na paměti, že se váš vztah může změnit

"U všeho existují výhody a nevýhody, stejně tak u monogamních i nemonogamních vztahů. Jen proto, že někdo říká, že monogamie není přirozená, neznamená to, že by snaha o monogamní vztah byla zbytečná," říká David Barash, Ph.D., autor knihy Out of Eden: Surprising Consequences of Polygamy. "Například monogamie má silný vztah k tomu, když dva lidé vychovávají své děti. Nemonogamní muži jsou většinou méně zapojeni do výchovy svých dětí," dodává.

"Pokud nejste schopni sdílet, vyjednávat a znovu projednávat vývoj vašeho vztahu a své pocity, exituje velká pravděpodobnost, že váš vztah ztroskotá právě na tomto. Naopak jestliže jste schopni tyto věci dodržet, mohou se dít zázraky. Mnoho lidí říká, že to oživuje jejich sexuální život," tvrdí Sheff. "Mohou se naučit nové sexuální techniky nebo mít nové erotické nápady, představy a sny, než měli předtím. Kromě sexuálních technik se mohou naučit i nové emocionální techniky, zlepšit si komunikaci mezi sebou a rozvíjet svou osobnost. Tato situace také vyžaduje aktivně se podílet na všech vašich vztazích, což z vás také dělá lepšího partnera."

"Nejsem vyloženě pro ani proti monogamii, ale myslím si, že ať už si lidé vyberou jakýkoliv životní styl, měli by si být plně vědomi, do čeho jdou a znát svou sexuální přirozenost," říká Barash. Krom toho, že byste měli znát dobře sami sebe, ještě Barash zdůrazňuje, že byste měli myslet na veškerá úskalí veškerých vztahů. Například monogamní vztah může sice vést ke stabilitě, ale zároveň také k sexuální frustraci, zatímco u nemonogamních vztahů se budete cítit mnohem svobodnější, co se svého sexuálního chování týče, takže nebudou hrozit záchvaty žárlivosti. Abyste si mohli vybrat, co pro vás bude to pravé, musíte si nejdříve určit vaše priority ve vztahu.

Jestli chcete také oživit svůj sexuální život, zkuste popřemýšlet o otevřeném vztahu, možná je to právě to, co váš milostný život potřebuje. Seznámit se s někým, kdo hledá to samé, můžete na erotické seznamce.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.